جامعه آزاد رایانش ابری
بورد جامعه آزاد رایانش ابری
حمایت مالی برای توسعه جامعه
دانشنامه آزاد رایانش ابری ایران
آرشیو وبینارها و جلسات آنلاین جامعه
در صورت ایجاد کاربر جدید در سایت حتما پوشه اسپم خود را چک کنید و برای دریافت ایمیل های بعدی از این سایت در خصوص پاسخ های مطرح شده، تنظیمات رفع اسپم در صندوق پست الکترونیک خود را انجام دهید.

همیشه توجه داشته باشیم که با رأی مثبت خود می توانیم از دوستانمان تشکر کنیم!

دسته بندی ها

904 سوال

854 پاسخ

365 نظر

1.4k کاربر


فعال ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum
  +2 امتیاز
  یکی از سئوالات رایج در خصوص رایانش ابری این است که با توجه به زیرساختهای موجود، آیا امکان ایجاد ابر بومی در کشور وجود دارد؟
  بوسیله ی (مدیر کل سایت) (2.9k امتیاز)
  برای یافتن پاسخ های بیشتر، سئوال را به اشتراک بگذارید:

  1 پاسخ

  +1 امتیاز
   
  بهترین پاسخ
  علی رغم اینکه ظرفیت بالایی در کشور برای ایجاد ابر بومی وجود دارد، متاسفانه پاسخ این سئوال در حال حاضر منفی است. برای توضیح بیشتر در اینجا می بایست تعریف مناسبی از ابر بومی ارایه داد. اگر مفهوم  ابربومی را تنها به معنای ارایه خدمات در مراکز داده داخل کشور بدانیم، صحیح نخواهد بود، زیرا از دلایل رایج بومی سازی در کشور ما، ملاحظات امنیتی و کاهش وابستگی است و باید در نظر داشت که در رایانش ابری مجموعه ای از فناوری ها مورد استفاده قرار می­گیرد که اگر بصورت بومی توان تولید آنها وجود نداشته باشد، تفاوتی با قرار داشتن مراکز داده در خارج از کشور نخواهد داشت. مشکل بعدی مربوط به کیفیت شبکه و پهنای باند است که اگر قرار باشد یک نرم افزار را حتی در حالتی که در مراکز داده داخل کشور میزبانی می شود برای مدتی در سازمان و یا منزل خود مورد استفاده قرار دهیم، مشکلات آن به خوبی حس می شود و نیاز به توضیح بیشتر ندارد. مساله دیگر عدم پشتیبانی زیرساخت های قانونی تجارت الکترونیک کشور از ارائه خدمات ابری است. برای مثال ارائه نماد اعتماد تجارت الکترونیک در حال حاضر عمدتا برای مدل های کسب و کار معمول نظیر فروشگاه های الکترونیک عرضه می­شود. در صورتی که خدمات سطح نرم افزار در رایانش ابری طیف گسترده و نامحدودی از کسب و کارهای جدید و کاملا الکترونیکی را در بر میگیرد که توسط این نماد با تعاریف سنتی آن، پوشش داده نمی­شود. بنابراین با توجه به تنوع و گستردگی مباحث مرتبط با رایانش ابری، برای بومی سازی باید در تمام سطوح و لایه های فنی و غیرفنی آن ورود داشته باشیم. بنظر می­رسد ما بیشتر مشکلات فرهنگی و مدیریتی داریم که سبب می­شود نتوانیم از ظرفیت های خود استفاده کنیم.
  بوسیله ی (مدیر کل سایت) (2.9k امتیاز)
  سلام
  بنده مطالب شما را که نشان دهنده یک دید کلاسیک است تائید و فرهنگ و نگرش افراد یک جامعه را مهم ترین عناصر می دانم.
  اما در این میان خلاقیت راه گشاست.
  ...